Gdy w 1876 r. młody Charles Cruft zakomunikował rodzinie, że nie ma zamiaru dołączyć do rodzinnego biznesu od lat prowadzili znaną firmę jubilerską, gdyż podjął pracę u Jamesa Spratt, nowatorskiego przedsiębiorcy z Holborn w Londynie i będzie zajmował się sprzedażą ciasteczek dla psów, na pewno nikt nie spodziewał się, takiego rozwoju wydarzeń.
Jego praca związana z podróżami zarówno po Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami, zaowocowała kontaktami z właścicielami psów i przemyśleniami na temat wystaw tych zwierząt. W 1886 r. zorganizował pierwszy pokaz psów pod nazwą "First Great Terrier Show", wystawa ta miała 57 klas i 600 występów. Kolejny pokaz w 1891 r. w Royal Agricultural Hall po nazwą "Największy Pokaz Psa Crufts (Cruft's Greatest Dog Show)", był pierwszą wystawą , na której około 2000 psów już wszystkich ras rywalizowało ze sobą, podczas prawie 2500 występów. W kolejnych latach corocznie organizowane wystawy, które uzyskały patronat królewski, zyskiwały rosnącą popularność, pod koniec XIX zjeżdżali na nią wystawcy z wielu europejskich krajów i Wielkiej Rosji. W 1936 roku jubileuszowa wystawa "The Golden Jubilee Show" obejmowała 10650 występów psów z 80 ras. Po śmierci Karola Crufta w 1938r.przez 4 kolejne lata, wystawy organizowała jego żona, która jednak uznając iż jest niezdolna do sprostania rosnącym wymogom wystawy, aby nie zaprzepaścić dorobku męża, zapewnić przyszłość i reputację wystawie, sprzedała prawa do "Crufta" brytyjskiemu Kennel Club, który w 1948 r. zorganizował ją w Londynie po raz pierwszy. Wystawa przenoszona była co jakiś czas do kolejnych większych obiektów aby pomieścić zwiększającą się wciąż liczbę wystawców i zwiedzających. Od 1991 r. jest organizowana jako czterodniowa impreza w National Exhibition Centre w Birmingham, i jak do tej pory jest to największa na świecie impreza kynologiczna, odnotowana w Księdze rekordów Guinessa.
Crufts nie jest wystawą dostępna dla wszystkich: psy muszą zakwalifikować się poprzez jeden z następujących sposobów. - zwyciężyć na wytypowanych wystawach kwalifikacyjnych w roku poprzedzającym wystawę, otrzymując tytuł najlepszego psa lub suki, w rasie lub tytuł najlepszego juniora w klasie. - otrzymać zaproszenie, przeznaczone dla psów z tytułem interchampiona lub championa wystawowego organizacji kynologicznej mającej umowę z KC - otrzymać zwycięstwo w swojej klasie na Crufts w roku poprzednim Psy rywalizują ze sobą w systemie hierarchicznym, rozpoczynając od walki w ramach tej samej rasy. Sędzia przyznaje kilka tytułów, dochodząc do porównania o tytuł Zwycięzcy Rasy i Najlepszego Szczenięcia. Psy mogą rywalizować w klasach weteranów, Spec.Puppy, Spec.junior, Spec yearling, Post grad, Mid limit, Open. Każdy tytuł zwycięzcy klasy przyznawany jest raz dla psa i raz dla suki. Zwycięzcy każdej rasy rywalizują o tytuł Zwycięzcy Grupy ( w wielkiej Brytanii jest ich siedem Toys, Gundogs, Utility, Hounds, Working, Pastoral i Terriers). Siedmiu Zwycięzców Grup konkuruje o tytuł Best in Show i Reserwe Best in Show. W tym roku tytuł ten otrzymał Sealyham Terier, Terierowi Tybetańskiemu powiodło się w 2007r.
W tym roku po prawie 40 latach BBC nie relacjonowała przebiegu imprezy. Rezygnacja z transmisji była protestem przeciwko hodowli prowadzącej do rozwijania i utrwalania cech, czyniących niektóre rasy niemal niezdolnymi do samodzielnej egzystencji. Odpowiedzią na tę postawę stało się hasło umieszczone pod logo wystawy: Celebrating happy, healthy dogs. Zrezygnowało ze sponsorowania Pedigree, zastąpiły go Eukanuba i Pro plan.
Gdy otrzymaliśmy nominację na tę wystawę, pomysł wyjazdu potraktowaliśmy pół żartem - tak daleko, te przepisy weterynaryjne i kto wie co jeszcze ... Szalę przeważyła myśl - a może już nigdy takiej okazji nie będziemy mieli? Przygotowania trwały długo, a im bliżej było do wyjazdu, tym większa ogarniała mnie panika - jak sobie z Anastacią poradzimy.
Jaka była pierwsza myśl, gdy znaleźliśmy się na terenie wystawy ? - że to impreza której nie będziemy mogli porównać do żadnej znanej nam dotychczas. Wszystko w rozm. XXL - hale, parkingi, ringi, no i ilość psów... Samych Terierów Tybetańskich zostało zgłoszonych 199, o tytuł Best in Show walczyło 22000 psów, a wszystkich obecnych na wystawie było 28000. Na ringu moje zdenerwowanie udzieliło się Anastacii - najgorsze było długie oczekiwanie na "szczegółowe oględziny na stoliku". Moi sąsiedzi przyglądający się nam z sympatią skwitowali rozbrajająco - stres ? na pierwszym Crufts zawsze tak jest... Pomimo, ze ocena Tybetów trwała już od 8.30, sędzia z taką samą uwagą i bez pośpiechu oceniał nas po godzinie 17-tej. Później kółko wokół ringu ( był ogromny) i zaprezentowanie w biegu przodu i tyłu. Poszło chyba nie najgorzej, bo sędzia z sympatią uśmiechnął się do nas. Teraz już spokojniejsze mogłyśmy przyglądać się "pięknej konkurencji". Ich właściciele - tak jak i u nas typowali zwycięzców - jak okazało się trafnie. Gdy sędzia obejrzał szczegółowo ostatnią suczkę, pomyślałam - no przepadłyśmy z kretesem, zapewne teraz zejdziemy z ringu w pierwszej kolejności - jednak ku naszemu zdziwieniu i nie ukrywam ogromnej radości "utrzymałyśmy się na ringu wraz z najlepszymi", aż do końcowego wytypowania Zwyciężczyni Klasy Open. Myślę, że Ana zaprezentowała się z najlepszej strony i na ringu i przez wiele godzin oczekiwania, kiedy z iście tybetańskim spokojem przyjmowały pieszczoty, smakołyki i całusy od ogromnej liczby wielbicieli tej rasy zwiedzającej wystawę. Uroda Teriera Tybetańskiego, który został wybrany Zwycięzcą Rasy została doceniona na ringu głównym, zajął IV miejsce w grupie Utility.
|